Vendég a Saját Lányom Otthonában – Egy Anya Vallomása
– Anya, kérlek, ne pakold át a bögréket, így szoktam meg! – hangzott el Zsófi hangja a konyhából, miközben én épp a reggeli kávémat kerestem. Megálltam egy pillanatra, a kezem a szekrény ajtaján. Aztán visszatettem a bögrét oda, ahonnan elvettem. Azóta, hogy beköltöztem Zsófiékhoz, minden mozdulatommal úgy érzem, mintha valami határt lépnék át. Mintha vendég lennék a saját lányom otthonában.
Egy esős októberi délutánon jött értem Zsófi és az unokám, Marci. Az egész lakásom dobozokba csomagolva, a szívem pedig tele bizonytalansággal. A férjem halála után nem maradt más választásom: el kellett adnom a régi lakást, ahol minden sarkot ismertem, minden nyikorgó padlódeszka hozzám tartozott. Zsófi hívott magához, mondta, hogy így könnyebb lesz mindenkinek. Akkor még azt hittem, tényleg így lesz.
Az első hetekben mindenki igyekezett kedves lenni. Marci minden este megölelt, Zsófi főzött nekem teát, és még a vejem, Gábor is próbált beszélgetni velem a hírekről. De ahogy teltek a napok, egyre inkább éreztem: ez nem az én otthonom. A konyhában más sorrendben vannak az edények, a nappaliban sosem találom a távirányítót, és ha este későn megyek ki vizet inni, úgy érzem, mintha zavarnám őket.
Egyik este Marci bejött hozzám.
– Mama, miért vagy ilyen szomorú? – kérdezte.
– Csak fáradt vagyok, kicsim – hazudtam neki.
De valójában nem voltam fáradt. Csak elveszett. A saját lányom házában nem találtam a helyem.
Zsófi is észrevette rajtam a változást.
– Anya, minden rendben? – kérdezte egyik reggel.
– Persze – feleltem gyorsan –, csak még szokom az új helyet.
De ő is tudta, hogy ez nem igaz. Egyre többször szólt rám apróságok miatt: ne tegyem ide a cipőmet, ne nyissam ki az ablakot éjjel, ne szóljak bele Marci tanulásába. Minden szavam és mozdulatom mintha csak hibának számítana.
Egyik vasárnap délelőtt aztán robbant a bomba. Zsófi épp főzött, én pedig segíteni akartam neki.
– Megpucoljam a krumplit? – kérdeztem.
– Nem kell, anya, majd én megcsinálom – mondta türelmetlenül.
– De hát mindig együtt főztünk! – csúszott ki belőlem.
– Ez most más – vágta rá. – Itt most én vagyok az anyuka!
A könnyeim hirtelen törtek elő. Kimentem az erkélyre, és ott álltam hosszú percekig. Néztem a szürke háztetőket és azon gondolkodtam: hol rontottam el? Miért érzem magam idegennek ott, ahol valaha minden természetes volt?
Aznap este Gábor jött be hozzám.
– Magdi néni, ne haragudjon Zsófira. Nehéz neki is megszokni ezt az új helyzetet.
– Tudom – sóhajtottam –, de nekem sincs könnyű dolgom.
– Szerintem beszéljenek őszintén egymással – mondta halkan.
Másnap reggel Zsófi odajött hozzám. Leült mellém az ágyra.
– Anya, sajnálom a tegnapit. Csak… néha úgy érzem, elveszítem az irányítást a saját életem felett.
– Én is így érzek – mondtam ki végre. – Nem akarok terhet jelenteni nektek. Csak szeretnék valahová tartozni újra.
Hosszú csend következett. Aztán Zsófi megszorította a kezem.
– Próbáljuk meg együtt kialakítani az új szabályokat? Hogy mindenkinek jó legyen?
Bólintottam. Nem volt könnyű beszélgetés. Megbeszéltük, hogy néha főzhetek én is vacsorát, hogy Marci tanulásába csak akkor szólok bele, ha kérik, és hogy néha elmegyek sétálni egyedül is, hogy mindenkinek legyen tere.
Azóta lassan javulnak a dolgok. De még mindig sokszor érzem magam vendégnek. Néha azon kapom magam, hogy halkan lépek, nehogy zavarjak valakit. Máskor meg azon gondolkodom: vajon egyszer majd tényleg otthon érzem magam itt?
Talán nem is az a fontos, hogy minden ugyanolyan legyen, mint régen. Talán csak az számít, hogy újra megtaláljuk egymást ebben az új helyzetben.
Ti mit gondoltok? Lehet-e valaha igazán otthonra lelni egy új családi rendben? Vagy örökre vendégek maradunk egymás életében?