Amikor a Szeretet Álarca Lehull: Egy Mozaikcsalád Küzdelmei
– Miért nem tudsz végre rendet rakni magad után, Máté? – csattant fel Gábor, miközben a nappali közepén állt, kezében a fiam iskolatáskájával. A hangja éles volt, szinte vágott. Máté csak lehajtotta a fejét, és némán bámulta a parkettát. A két mostohatestvére, Dóri és Bence, a kanapén ültek, és feszülten figyelték a jelenetet. Én a konyhaajtóban álltam, kezem remegett a mosogatórongyon.
Négy éve költöztünk ebbe a zuglói lakásba. Akkor még minden új volt és izgalmas. Gábor, az elvált informatikus, két gyerekkel – Dóri akkor tíz, Bence nyolc éves volt – és én, az egyedülálló anya, aki mindent megtett azért, hogy Máté boldog legyen. Az első hónapokban mindenki igyekezett: közös vacsorák, társasjáték-estek, hétvégi kirándulások a Normafán. A nagyszülők – Gábor szülei és az én anyám – egyaránt hoztak ajándékot mindhárom gyereknek, mintha vér szerinti unokáik lennének.
De valami megváltozott. Először csak apró jelek voltak: Gábor gyakrabban szólt rá Mátéra, mint a saját gyerekeire. Ha Dóri elfelejtette kivinni a szemetet, csak legyintett: „Majd legközelebb.” De ha Máté hagyta elöl a cipőjét, már jött is a fejmosás. Próbáltam beszélni vele erről.
– Gábor, szerintem kicsit igazságtalan vagy Mátéval – mondtam egy este, mikor már mindenki aludt.
– Ugyan már, Zsuzsa! Csak próbálom fegyelemre nevelni. Nem akarom, hogy elkényeztesd.
– De Dórival és Bencével sosem vagy ilyen szigorú.
– Az más. Ők tudják, hol a határ.
A beszélgetés mindig zsákutcába futott. Egyre többször éreztem magam kívülállónak a saját otthonomban. Máté is visszahúzódott; már nem hívta át a barátait, egyre többet ült a szobájában. Egy este hallottam, ahogy sír. Bementem hozzá.
– Mi baj van, kicsim?
– Nem akarok itt lakni – suttogta. – Gábor utál engem.
Összeszorult a szívem. Megöleltem, de nem tudtam mit mondani. Másnap reggel Gábor úgy tett, mintha semmi sem történt volna. A gyerekek is próbálták kerülni a feszültséget; Dóri néha odasúgott Máténak egy-egy kedves szót, de Bence inkább az apját utánozta.
A helyzet csak romlott. Egy vasárnap reggel Gábor anyja jött át ebédre. Az asztalnál Dóri kapta az első szelet rántott húst, Bence a másodikat. Amikor Mátéhoz értem volna, Gábor anyja rám szólt:
– Zsuzsikám, előbb a családnak adj! – mondta félhangosan.
– Máté is a család része – válaszoltam halkan.
– Persze… – húzta el a száját.
Aznap este összevesztünk Gáborral.
– Nem hagyom, hogy így bánjanak a fiammal! – kiabáltam.
– Ha nem tetszik, el lehet menni! – vágta vissza.
Az ajtó becsapódott mögöttem. Az éjszakát anyámnál töltöttem Mátéval. Anyám öreg panellakása kicsi volt és zajos, de legalább biztonságban éreztem magam. Másnap reggel visszamentünk – nem akartam feladni mindent egyetlen éjszaka alatt.
A következő hetekben próbáltam kompromisszumot keresni. Javasoltam családi beszélgetést, közös programokat. De Gábor egyre zárkózottabb lett; esténként inkább dolgozott vagy telefonját nyomkodta. A gyerekek között is nőtt a távolság: Dóri és Bence összetartottak, Máté pedig egyedül maradt.
Egy nap az iskolából hívtak: Máté verekedett egy osztálytársával.
– Nem értem – mondtam az igazgatónőnek –, otthon sosem volt agresszív.
– Talán most túl nagy rajta a nyomás – felelte együttérzően.
Hazafelé csendben ültünk az autóban.
– Anya… te szeretsz engem? – kérdezte halkan.
– Nagyon szeretlek! Mindennél jobban!
Aznap este leültem Gáborral beszélni.
– Ez így nem mehet tovább. Vagy változtatunk, vagy elmegyek Mátéval.
Gábor először csak hallgatott. Aztán megszólalt:
– Nem tudok úgy szeretni egy idegen gyereket, mint a sajátjaimat. Próbáltam… de nem megy.
A szavai úgy vágtak belém, mint kés a vajba. Hónapokig hittem abban, hogy egy mozaikcsalád működhet szeretettel és türelemmel. De most rá kellett jönnöm: nem mindenki képes erre.
Végül elköltöztünk Mátéval anyámhoz. Nehéz volt újrakezdeni: új iskola, új barátok, új élet. De legalább már nem kellett félnünk attól, hogy valaki mindig kevesebbnek érzi magát otthon.
Sokszor gondolkodom azon: vajon mit rontottam el? Lehet-e igazán boldog egy mozaikcsalád Magyarországon? Vagy csak áltatjuk magunkat azzal, hogy mindenki képes feltétel nélkül szeretni egy idegen gyereket?
Ti mit gondoltok? Létezik valódi összetartás egy ilyen családban? Vagy mindig lesznek láthatatlan határok?