Hit és Remény a Panelban: Hogyan Találtam Meg Isten Segítségét a Legnagyobb Anyagi Válságban
– Miért nem érted meg, hogy nem tudok többet dolgozni? – csattant fel Gábor hangja, miközben a konyhaasztalnál ültünk, előttünk a sárga csekkek halmaza. A kislányunk, Lilla, a szobában halkan sírdogált, talán már ő is érezte a feszültséget.
– És te miért nem érted meg, hogy nem bírom tovább ezt az állandó bizonytalanságot? – válaszoltam remegő hangon. A szívem a torkomban dobogott. Aznap kaptam meg az értesítést: elvesztettem a részmunkaidős állásomat a közeli óvodában. Gábor sofőrként dolgozott, de az utóbbi hónapokban egyre kevesebb fuvarja volt. A lakásunkat is csak úgy tudtuk fenntartani, hogy anyám néha besegített egy-egy húszezressel.
Azt mondják, a pénz nem boldogít, de amikor minden nap azon aggódsz, hogy lesz-e mit enni adni a gyerekednek, akkor ez csak üres frázisnak tűnik. Aznap este, amikor Gábor becsapta maga mögött az ajtót, és elment „levegőzni”, én leültem a hideg konyhakőre. A plafonon táncoló árnyékokat néztem, és először éreztem azt, hogy teljesen egyedül vagyok.
– Istenem, ha tényleg létezel, most segíts! – suttogtam. Nem voltam vallásos. Gyerekkoromban néha elmentünk templomba nagymamámmal, de sosem éreztem igazán közel magamhoz Istent. Most viszont nem maradt más kapaszkodóm.
Másnap reggel Lilla lázasan ébredt. Az orvos azt mondta, vírusos fertőzés, pihenjen sokat. De hogyan pihenhetne egy hároméves egy hűvös panelban, ahol már a fűtésen is spórolni kellett? Gábor késő estig dolgozott, én pedig egész nap Lilla mellett ültem, és próbáltam elhessegetni a kétségbeesést.
Este Gábor fáradtan huppant le mellém az ágyra. Sokáig hallgattunk. Végül megszólalt:
– Sajnálom, hogy kiabáltam veled. Csak… félek. Félek, hogy mindent elveszítünk.
– Én is félek – mondtam halkan. – De ma imádkoztam. Nem tudom, miért… csak úgy jött.
Gábor rám nézett. A szemében könnyek csillogtak.
– Én is szoktam néha – vallotta be halkan.
Aznap este először öleltük át egymást úgy igazán hónapok óta. Mintha valami láthatatlan fal omlott volna le közöttünk.
A következő hetekben minden nap imádkoztam. Nem kértem csodát, csak erőt ahhoz, hogy kibírjuk. Egyik reggel csöngettek: a szomszéd néni állt az ajtóban egy nagy zacskó almával és néhány doboz tejjel.
– Gondoltam, jól jön most – mondta mosolyogva.
Később az óvodából hívtak: helyettesítő dadusra lenne szükségük pár hétre. Nem volt sok pénz, de elég volt arra, hogy ne kelljen választani kenyér és tej között.
Gábor is talált egy új fuvarcéget, ahol több munkát kapott. Lilla meggyógyult. Az anyagi gondok nem tűntek el varázsütésre, de valami mégis megváltozott: már nem egymás ellen harcoltunk, hanem együtt próbáltuk túlélni a mindennapokat.
Egy vasárnap elmentünk a közeli templomba. Nem ismertünk ott senkit, de meglepően otthonosan éreztük magunkat. A lelkész arról beszélt, hogy Isten nem mindig oldja meg helyettünk a problémákat – néha csak annyit ad, hogy legyen erőnk végigmenni az úton.
Hazafelé menet Gábor megfogta a kezem.
– Szerinted tényleg segített nekünk Isten? – kérdezte csendesen.
– Nem tudom – feleltem őszintén. – De azt érzem, hogy már nem vagyunk egyedül.
Most itt ülök a konyhában, Lilla rajzol az asztalon, Gábor pedig épp egy újabb állásinterjúra készül. Még mindig vannak nehéz napok, de már tudom: ha összetartunk és hiszünk abban, hogy van remény – akár Istenben, akár egymásban –, akkor nincs olyan vihar, amit ne élhetnénk túl.
Vajon hányan érzik most azt, amit én akkor? Hányan mernek segítséget kérni – akár Istentől, akár egymástól?